A környezeti és társadalmi felelősségvállaláson azt a megközelítést értjük ahogy a szervezetek a környezetre és a társadalomra gyakorolt hatásaikat kezelik. Manapság már számos vállalat rendelkezik CSR stratégiával és az is kezd gyakorivá válni, hogy a cégek fenntartható fejlődésre vonatkozó célokat is beemelnek stratégiájukba.
AZ új nézőpont
A Teal alapelvek a céges működés fókuszába helyezik a fenntarthatóságot, hiszen a társadalmi és környezeti hatások a kollektíva minden tagjának mindennapi életét befolyásolják. Alkalmazottként mindannyiunknak megvannak a saját elképzeléseink a fizikai és társadalmi környezetünkről. Mivel a Teal szervezetekben a hatalom decentralizált, ezért a környezeti és társadalmi kezdeményezéseket a téma iránt érdeklődők közösen alakítják ki és hajtják végre. A Teal szervezetek számára fontos az ember és környezetének megbomlott egyensúlyának helyreállítása, ezért a zéró hulladék, zéró mérgezőanyag kibocsátás és az ökoszisztéma zéró károsítása elvet követik.
A B-Corps és a Holacracy cégek belső alkotmánya újszerű elvárásokat fogalmaz meg a teal vezetéssel szemben.
A környezeti és társadalmi felelősségvállalás az idők alatt sokat fejlődött míg az erőforrások felhasználása elvtől eljutott az erőforrások megőrzéséig.
Teal szervezetek
Teal szervezetek az ökoszisztéma részeként tekintenek magukra, mely nem csak a szervezetet, hanem annak környezetét is magában foglalja. Ezért a Teal szervezetek gyakran élnek környezetük javítását célzó kezdeményezésekkel:
- A társadalmi és környezeti felelősségvállalással kapcsolatos lépések úgy alakulnak ki, hogy a küldetészervezeti értékek alapján az emberek mit éreznek helyesnek.
- Jelentős lépéseket tesznek a hulladék, mérgező anyagok és egyéb negatív hatások csökkentése érdekében
- Új ötletek a szervezet bármely részéből érkezhetnek.
- Nem a költség az elsődleges döntési tényező.
Laloux könyvének utolsó fejezetében egy még átfogóbb változásról elmélkedik: Talán a Teal társadalomban már nem tulajdonjogban hanem gondnokságban fogunk gondolkozni? Ilyen változás komoly kihatással lenne a szervezetek tulajdonosi szerkezetére. Csak az idő múlása fogja megmondani, hogy egyáltalán lejátszódik-e egy ilyen forgatókönyv, s ha igen, akkor miként.
Hogyan jelentkezik a környezeti és társadalmi felelősségvállalás a gyakorlatban?
A környezeti és a társadalmi felelősségvállalás az egyéni és szervezeti integritásból indul ki. Az alap kérdés: Mit helyes tenni? Bárkinek joga van kezdeményezni.
Integráltság
Teal szervezetek (többnyire) nem rendelkeznek különálló CSR szervezeti egységgel. Buurtzorg az újonnan jelentkező társadalmi igényekre új szolgáltatásokat alakít ki, például az Alzheimer kóros betegek otthoni ápolását.
Szabad kezdeményezések
A hatalom decentralizált: tehát elhivatott emberek szabadon kezdeményezhetnek bárhol is dolgoznak a szervezetben. Amikor Patagonia Renoba költöztette át a raktárát, négy alkalmazottja észrevette, hogy Nevada érintetlen tájainak jelentős része nincs védettség alatt. Kezdeményezésükre 1,2 millió holdnyi terület került természetvédelmi felügyelet alá.
Integráltság
Teal szervezetek (többnyire) nem rendelkeznek különálló CSR szervezeti egységgel. Buurtzorg az újonnan jelentkező társadalmi igényekre új szolgáltatásokat alakít ki, például az Alzheimer kóros betegek otthoni ápolását.
A SZERVEZET ÉS A KÖRNYEZET KÖLCSÖNÖS FÜGGŐSÉGBEN VAN
A Teal szervezetek metaforája ez élő organizmus, mely saját céljait kiterjeszti a egész környezetére. A szervezet és az őt körülvevő környezet szintén része az ökoszisztémának. A szervezetek függnek a környezetüktől, vagyis a szervezetek nem tudnak boldogulni egészséges környezet nélkül. Emiatt a Teal szervezetek energiát fektetnek a környezet és a társadalom fejlesztésébe. Főleg mikor a környezet hozzájárulása szükséges a kitűzött cél eléréséhez.
A FENNTARTHATÓSÁG FONTOSABB A RÖVIDTÁVÚ CÉLOKNÁL
A fenntarthatóság elve számos teal gyakorlatban megjelenik és így központi eleme a környezeti és társadalmi felelősségvállalásnak is. A teal felfogás szerint a hosszútávú fenntarthatóságnak kell a céges működést meghatároznia. Rövidtávú pénzügyi érdekek miatt nem szabad az erőforrásokat elpusztítani, hiszen ezáltal a cég küldetésének hosszútávú megvalósítása kerülne veszélybe. A teal szervezetek proaktív lépéseket tesznek környezetvédelem és a társadalom fejlesztése terén ― a küldetésük hosszútávú, fenntartható megvalósítása érdekében ― még akkor is, ha ez rövidtávon profitvesztéssel jár.