Az Elfogadó-Zöld paradigma tisztában van az Eredménycentrikus-Narancs árnyoldalaival: anyagiasság, társadalmai egyenlőtlenségek és a közösségek eltűnése. Érzékeny az emberek érzéseire. Vallja, hogy minden nézőpont egyenlő bánásmódot érdemel. Igazságosságra és konszenzusra törekszik. Fontosnak tartja a közösséghez tartozást és harmonikus kapcsolatokat próbál kialakítani mindenkivel.
A 18. század végi és 19. századi iparosodott országokban, kicsi, az Elfogadó-Zöld paradigma szerint működő csoportok kezdték el támogatni a rabszolgaság felszámolását, a nők felszabadítását és a demokráciát. Ken Wilber így fogalmaz róla: "Ahogy a világ tovább lépett az értelem és világcentrikus moralitás korába, megerősödtek a modern, liberális mozgalmak. Az így gondolkodók fajtól, nemtől és hitvallástól függetlenül keresik az igazságot."
Csupán száz év alatt, nagyjából 1788-tól 1888-ig a rabszolgaság törvényen kívül lett helyezve minden racionális és iparosodott országban. Az eddigi paradigmákban a rabszolgaság teljes mértékben elfogadott jelenség volt, hiszen az egyenlő bánásmód, érték nem terjedhet ki mindenkire, csupán a saját törzsedre.
Hasonló okok miatt láthatjuk majdnem minden kultúrában a feminizmus és a nőmozgalmak megjelenését is. A demokrácia is új, radikális jelenség, emlékezzünk hogy a görög "demokráciákban" háromból egy ember rabszolga volt, ahogy a nők és gyerekek többsége is.
Tehát a 18. század végi és 19. századi maréknyi elit gyökeresen megváltoztatta a nyugati gondolkodást. A 20. században számuk tovább növekedett. Míg az Eredménycentrikus-Narancs a gazdaságban és a politikában domináns, az Elfogadó- Zöld paradigma jellemző a posztmodern, akadémikus gondolkozásra, nonprofit gazdálkodásokra, szociális munkákra és közösségi aktivitásokra.
Az Elfogadó-Zöld szemszögéből a kapcsolatok fontosabbak az eredménynél. A fentről lefelé jövő döntéshozás helyett az Elfogadó-Zöld az együttműködést, a lentről felfelé jövő folyamatokat részesíti előnyben, valamint próbálja a különböző nézőpontokat konszenzusra hozni. Az Eredménycentrikus-Narancs a határozott döntéshozatali képességet dicsőíti. Az Elfogadó-Zöld viszont elvárja a vezetőktől, hogy szolgálják azokat, akiket vezetnek. Nemes, nagylelkű és empatikus a hozzáállása. A világban tapasztalt egyenlőtlenségeket, szegénységet kezelni kell, az életnek többet kell jelentenie az önzésnél és a sikerhajhászásnál.
Azonban ennek a szintnek is megvannak a maga ellentmondásai. Próbál minden nézőpontot egyenlően kezelni, de közben elakad, ha egyesek kihasználják a toleranciáját és saját intoleráns ötleteiket nyomják csak. A Vörös egocentrizmus, a Borostyán bizonyosság és a Narancs profitorientáltság ezt Zöld idealizmusnak látja. Az Elfogadó-Zöld viszonya a szabályokkal zavaros. Egyfelől a szabályok önkényesek és igazságtalanok, de az ezek nélküli működésről bebizonyosodott, hogy nem praktikus. Az Elfogadó-Zöld paradigma erős a régi struktúrák ledöntésében, de kevésbé hatékony új, alternatív folyamatok kialakításában.